Design Turkey Ödülleri Belli Oldu

Arman Tasarım - 12.Dec.2014

iki yılda bir gerçekleşen Design Turkey tasarım Ödülleri Uluslararası Jürinin değerlendirmeleri sonucunda sahiplerini buldu. Ambalajdan mutfak ürünlerine, beyaz eşyadan endüstriyel ekipmanlara kadar bir çok kategoride verilen iyi tasarım ödülleri katılan ürünleri tasarım yönüyle, teknoloji ve üretim kalitesi yönüyle değerlendirerek veriliyor. Yeni dünyada ekolojik gelecek, sosyolojik sorunlar ve öz kaynakların sınırlılığını sorgulayan ve cevaplar bulmaya çalışan ürün kimlikleri de jürinin üzerinde durduğu  değerler arasında.

  

Arman Tasarım' tarafından tasarım ve mühendisliği gerçekleştirilen ve daha önce Good Design Chicago 2013 ödülü alış olan Ermaksan EVOII Apkant makinesi de Design Turkey 2014 ödülünü alarak başarısını ulusal bir yarışmada da kanıtladı. Rafine tasarımı ve tasarım kimliği ile bütünleşik bir anlayışla uyguladığı ek güvenlik  çözümleri ile  dikkat çekiyor. 

Comments (0) | Trackbacks (0) | Permalink

Kent Sembolleri, Sembol Kentler

Arman Tasarım - 27.Nov.2014
Sembolleşen kentler, kentleri popüler hale getiren, sembolleştiren ögeler...

Belediye kent 2014 fuarı kapsamında Plato Kentsel Ürünler A.Ş. tarafından düzenlenen etkinlikte içeriğinde
Murat Armağan'ın sunumuyla Kent Sembollerinin şehre kattığı değeri irdeleme fırsatını bulduk. Tasarımcı gözüyle kent ögelerinin incelenmesi eklemlenen her nesnenin ve her fonksiyonel birimin kente olan etkisinin sorgulanması gerektiğini gördük. Armağan, konferansta  iyi bir etüt süreci ile ve iyi bir hikaye ile desteklenmiş kent ögelerinin zamanla kentte kültürel bir dokuyu tanımlayıcı bir sembole dönüşeceğini ve kent kimliğine güç katabileceğını dünyadan farklı bölgelerdeki şehir enstanteneleri  üzerinden açıklamaya çalıştı. 

Günümüzde dünyada marka olmuş kentlerin özelliklerini incemek, sembollerle tanışmak, yarattığı deneyimleri incelemek, kentleşmede vizyon arayışlarını farklı bakış açıları getirmeye çalışmak açısından belediyecilikle ilgili tüm disiplinler için önemli bir deneyimle fırsatı sağlıyor. İnteraktif bir şekilde gerçekleşen konferansta çocuk oyun alanlarının güvenliği ve  dünyada güvenlik standartlar anlatıldı. Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz' ın moderatörlüğünde gerçekleşen konferanslarda yeni malzeme ve teknolojiler tanıtıldı. Dünyaca ünlü Lappset firmasının güvenlik konusundaki çalışmaları ve yine malzeme teknolojileri konusunda dünya lideri Kraiburg yöneticilerin malzeme geliştirme süreçleri ilgili konferansları sektöre ışık tuttu. 
Comments (0) | Trackbacks (0) | Permalink

Türk Otomotiv Sektörünün Geleceği

Arman Tasarım - 23.Apr.2014

Geçtiğimiz hafta 3. sü gerçekleşen OTOMOTİV AR-GE PROJE PAZARI kapsamında düzenlenen "Ulusal Otomotiv ve Tasarım" panelinde Türk otomotivinin geleceğini,  bölgesel ihtiyaçlara uygun ulaşım araçlarının geliştirilmesini konuştuk. Prof. Alpay ER moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde firma yöneticimiz Murat ARMAĞAN fikirleri ve sektörel analizleri ile katkıda bulundu. Armağan;  Panel konuşmasında Türk otomotiv yan sanayinin yeni teknolojiler önermesi ve yenilikçi Ar-GE yaklaşımı ile Tasarım ve patent odaklı ürün geliştirme kültürünü sektöre kazandırmada önemli rol  üstlendiğini vurguladı.

Otomotiv sektörü dünyada en önemli ekonomi alanlardan biri. Bu noktada  küresel ölçekte önemli bir yarış yürütülüyor. Türk Otomotiv sektörünün yenilik ve fikri mülkiyet nitelikli ürünlerle bu yarışa ortak olabileceği kaynaklara sahip olduğu belirtildi. 


Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği tarafından her yıl  düzenlenen organizasyon fikir ve proje yarışmaları ile panel ve sergi etkinlikleri ile otomotiv yan sanayinin bilgi ve deneyim paylaşımı adına önemli bir platform niteliğinde 

Comments (0) | Trackbacks (0) | Permalink

Tasarımın Başarısı Good Design™ ile tescilleniyor

Arman Tasarım - 14.Jan.2014

Dünyanın en tanınan ve en prestijli tasarım ödülleri programlarından biri olan GOOD DESIGN™ birbirinden başarılı ürünleri ödüllendirmeye devam ediyor. Bu yıl 38 ülkeden 700 den fazla ürün ve teknolojiyi değerlendiren program geçtiğimiz günlerde 2013 kazananlarını ilan etti. Bu yıl sonuçlarında ülkemiz firmalarının  başarıları da göze çarpıyor. Mobilya, Elektronik, Ulaşım ve Endüstriyel  alanlarda ödüller alan Türk firmaları tasarım gücünü giderek uluslararası boyuta taşıyor. Arman Tasarım'ın müşterileri ile birlikte geliştirdiği 4 ürün yarışmadan ödül kazanarak ödüllü tasarımlar arasında yerini aldı.

Good Design Show 2009, Chicago Loft,  Good Design Show 2008, Contemporary Space Athens, Greece, September 2008

GOOD DESIGN™ programı ürünleri tasarım ve inovasyon, sürdürülebilirlik, yaratıcılık, markalaşma, ekolojik sorumlu tasarım, insan faktörleri, malzeme, teknoloji, grafik sanatlar, paketleme gibi  evrensel tasarım kriterleri içerisinde değerlendiriyor .Üç önemli mimar; Eero Saarinen, Charles ve Ray Eames  tarafından 1950 yılında Chicago'da oluşturulan program GOOD DESIGN™  Avrupa, Asya, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika'da üretilen tüketiciye sunulan ürünleri değerlendiriyor.

Dünyanın önemli markaları ve üreticileri GOOD DESIGN™ logosunu, kazanan ürünlerinin üzerinde, ambalajlarında ve pazarlama materyallerinde kullanarak ürünlerinin tasarım gücünün vurgulamaktadırlar.
 
GOOD DESIGN™  ödülü kazananlar arasında; Apple, Inc., Alessi SpA., Allianz Deutschland AG., Allsteel, Anheuser-Busch Companies, Inc., ASSA ABLOY AB, Armstrong World Industries, Audi AG., BMW AG., BODUM AG., Bombardier,Armstrong World Industries, Audi AG., BMW AG., BODUM AG., Bombardier Transportation, Bose Corp., BSH Home, Daimler AG., Deutsche Bank AG., Deutsche Bahn AG., Deutsche Telekom AG., Etón Corporation, Appliances, Festo AG + Co. KG., Gigaset AG., Haworth, Inc., Hewlett-Packard Co., HTC Corporation, Hyundai  Electrolux Major   Transportation, Bose Corp., BSH Home,Appliances, Festo AG + Co. KG., Gigaset AG., Haworth, Inc., Hewlett-Packard Co., HTC Corporation, Hyundai,International, Inc., LG Electronics, Lenovo Group Ltd., Logitech International S.A., Lufthansa, Medion, Mercedes-Benz, Merck KGaA.,Benz, Merck KGaA., Milliken & Company, Inc., Motorola Solutions, Inc.,  OSRAM GmbH., Rado Watch, Robert Bosch  Milliken & Company, Inc., Motorola Solutions, Inc.,  OSRAM GmbH., Rado Watch, Robert Bosch GmbH.,  Seagate Technology Plc., Smeg SpA., Stanley Black & Decker, Inc., Steelcase, Inc., Tandus Flooring, Inc., Tupperware Brands Corporation, Vestel Electronics Co., VitrA, Vodafone D2 GmbH., Volkswagen AG., World Kitchen, gibi bir çok global marka bulunuyor.

Comments (0) | Trackbacks (0) | Permalink

ARCODE, REDDOT İLE ÖDÜLLENDİ…

Arman Tasarım - 15.Mar.2013

Arman Tasarım’ın Arkel Elektronik için tasarladığı Arcode Inverter ürün tasarımı kategorisinde Red Dot ödülü  kazandı. 2012 yılında Design Turkey’de iyi tasarım ödülü alan Arcode , 2013  Red Dot ödülü ile başarısını katladı…


Sektöründe bir ilke imza atan Arkel Elektronik bir Arge ürünü olan Arcode da bir çok ilki gerçekleştirdi. Bir çok teknolojik özelliği barındıran ürün, asansör sistemlerinin beyni niteliğinde. Profesyonel jüriler tarafından yenilik, tasarım, fonksiyon, kalite, ergonomi, sağlamlık, içerik, kullanım kolaylığı ve çevresel uyum kriterleri çerçevesinde değerlendirilen Arcode, tüm kriterlere sahip tasarımıyla Red Dot Design Award 2013 ödülüne layık görüldü.

reddotgala2012

Almanya'da 1955 yılından beri her yıl verilen Red Dot Tasarım ödülleri, dünyanın tasarımda üstün başarı için verilen en önemli ödüllerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu yıl Red Dot uluslararası jürisi, 54 ülkeden 4,662 farklı ürünü mercek altına aldı. Jüri, ürünlerin kalitesini dokuz ana kriter üzerinden değerlendirdi: yenilik, işlevsellik, kalite, ergonomi, dayanıklılık, duygusal etki, ürün aksesuarları, kullanım kolaylığı ve çevreye duyarlılık.

Comments (0) | Trackbacks (0) | Permalink
 
monasdyas.com